Jižní Francie - Menton III

1. 06. 2016 18:37:16
Projel jsem jižní Francii a připravuji vydání cestopisu. Tahle část je čistě popisná, bez příběhu, s fakty a informacemi. Jestli vás zajímají další části, tak se podívejte na moje články a profil.

Poloha

Krásné, malebné, jihofrancouzské městečko usazené v klínu okolních hor, Přímořských Alp. Je to první město Francouzské Riviéry a někdy je také označováno jako Tajná Riviéra, to právě díky své poloze, kdy je mezi horami jakoby schované. Kromě krásných scenérií vás zaujme i velmi příjemné podnebí, Menton je jedním z nejteplejších míst Azurového pobřeží a ani v zimě zde teplota většinou neklesá pod příjemných 10°C. Díky tomu zde tropické rostliny kvetou celý rok. Přístavní město se nachází jen pár kilometrů od italských hranic, proto tady i na ulici určitě poznáte znatelný italský přízvuk, případně přímo italštinu. Pro Italy je Menton oblíbeným výletním místem a také místem, kam jezdí mladí Italové za zábavou. V současnosti zde žije trvale necelých třicet tisíc obyvatel, jejichž počty ovšem především v letních měsících rozšiřují mraky turistů.

Legendární místní starosta
Legendární místní starosta

Něco z historie

O dávné historii osídlení oblasti vypovídají vykopávky, které naznačují, že již před dvaceti pěti tisíci lety zde existovaly stopy lidského původu. První písemné zmínky o současném městě však pocházejí až ze 13. století., kdy byl Menton součástí Monaka. V roce 1848 se město od Monaka odtrhlo a stalo se svobodným městem pod ochranou Sardinského království. Samostatnost však občanům příliš nevyhovovala a proto se v roce 1860 rozhodli v referendu pro připojení k Francii. Na krátkou dobu, mezi lety 1940 a 1943, patřil Menton Itálii

Lampa ve výhledu
Lampa ve výhledu

Přerod městečka na turistické a kulturní centrum započal v roce 1930, kdy jej objevil excentrický lord Henry Peter Brougham, skotský politik, který se později stal i anglickým kancléřem. Bylo to období, kdy Britové hledali místa k úniku z chladných a vlhkých anglických zim. V té době tady začínal kult francouzské riviéry, který byl brzo překonán dalšími městy na západ od Mentonu. Stopy anglického vlivu zde najdeme i dnes v podobě soch, názvů ulic i architektury

Citrony, symbol města

Exotickou atmosféru městu dodává bohatá subtropická flora, především palmy a citronovníky, které se staly jedním ze symbolů města. Azurové pobřeží je na severu chráněné vysokými horami, a tudíž je v zimě bez mrazu s brzkým nástupem mírného jara. Výhodná zeměpisná poloha a příznivé klima udělaly z Mentonu příhodné místo pro pěstování citronů. Městečko je proto známé také díky svým citronovým bonbonům, citronovým karnevalům a slavnostem, které se zde každoročně pořádají. Citrony se staly jednoznačně světově známým symbolem města.

Pozvánka na citronové slavnosti
Pozvánka na citronové slavnosti

Citronové slavnosti se poprvé se konaly v roce 1929 jako malá výstava citrusových květů. Konají se většinou na přelomu února a března, termín se každý rok mění. V současnosti je to dva týdny trvající festival, který má každý rok jiné téma, např. Asterix v citronové zemi nebo Alenka v říši citronů. Fantasticky působí sochy, které místní obyvatelé z citrusů v rámci slavnosti vytvářejí. Posledním dnem festival vrcholí představením 120 druhů citronovníků a jejich plodů. Pokračování o Mentonu příště ...

Socha z citronů
Socha z citronů

Autor: Lubomír Brož | středa 1.6.2016 18:37 | karma článku: 13.37 | přečteno: 443x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Cestování

Tomáš Flaška

Zmije

Zmijí se každý bojí. A to i u nás. Přitom potkat jí chce opravdu trochu štěstí. A otázkou pak je, kdo má větší strach. Blíží se jaro, udělejme si malou exkurzi.

3.3.2024 v 6:49 | Karma článku: 22.55 | Přečteno: 358 | Diskuse

Jiřina Votavová

Život kolem nás: Kočičák

Život kolem nás není jen samá politika, peníze a starosti, ale i věci hezké, zajímavé a poučné. Je toho hodně a stačí se jen trochu kolem sebe rozhlédnout. Dnes to bude něco pro muže.

2.3.2024 v 11:11 | Karma článku: 13.92 | Přečteno: 243 | Diskuse

Jan Vaverka

Bolívie - 3. díl: Den na Salar de Uyuni

Největší solná pláň světa. 10 500 kilometrů čtverečních, což je více než Korsika a Kypr nebo o jen trochu méně než Středočeský kraj. Tady strávíme skoro celý den. A pak i noc.

1.3.2024 v 8:20 | Karma článku: 12.47 | Přečteno: 111 | Diskuse

Martin Faltýn

Když prvně na Západ, tak do USA - 9

Za měsíc pobytu v USA už člověk nasbírá dojmy. Tím spíš, že jsem tam byl na pozvání na přelomu roku 1992/92. To už člověk krátce po sametové revoluci nasbíral dojmy! Třeba jen mé objevy při procházkách Washingtonem DC.

1.3.2024 v 8:08 | Karma článku: 10.55 | Přečteno: 206 | Diskuse

Tomáš Flaška

Skoro protiteroristické policejní manévry na šneky

Myšleno na šneky silnic – kamiony. Když jsem ve zprávách viděl, že na 22 km úseku D1 bylo nasazeno devět policejních hlídek a helikoptéra, aby jim zatly tipec, tak jsem si říkal: pro koho to divadlo je?

29.2.2024 v 4:54 | Karma článku: 35.30 | Přečteno: 2616 | Diskuse
Počet článků 5 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 620

E-book zdarma a další informace o mém cestopisu, průvodci z jižní Francie najdete na www.jiznifrancie.cz

Jsem fanoušek cestování a neustálého poznávání nových míst, věcí i lidí. Rozhodl jsem se o tom psát a inspirovat lidi k individuálnímu cestování. To však neznamená, že mě nebaví povalování na pláži :-)

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Nikdy jsem nebyla stydlivá, vzpomíná Heidi Janků na focení pro Luckyboy

Zpěvačka Heidi Janků (61) zavzpomínala na pobyt v Monaku, kam se přestěhovala kvůli práci svého manžela Iva Pavlíka. V...

Tělo se na ně neumí adaptovat. Studie odmítla vysoce zpracované potraviny

Není prostor na námitky. Pokud jste čekali na konečné postrčení, proč se opravdu vzdát vysoce zpracovaných potravin...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...